Ugrás a fő tartalomra

Kovászmentős, igazi teljes kiőrlésű kenyér

 Szeretem a teljeskiőrlésű lisztek diós ízét, meg a vércukor szintemnek is jót tesz, ha néha beiktatom a menübe. Van cukorbeteg a családban, így már van gyakorlatom, ilyen alternatív receptekkel. Leírnám a 70%-osan teljes kiőrlésű kenyér receptem, ami kellemes diós ízű, három napig is puha, és amennyire lehet levegős is.

Teljes kiőrlésű kenyér inaktív kovásszal

HOZZÁVALÓK:

- 350g teljes kiőrlésű liszt
- 150g bl80 fehér kenyérliszt (ha itt sima bl55 tesztek, lehet nem lesz annyira levegős a kevesebb sikér miatt, és pár ml-vel kevesebb víz kell a tésztába)
- 430ml meleg (40-fokos) víz
- 150g inaktív kovász, ami csak liszt+víz (épp összeesett, de előző nap volt etetve), vagy még bébi-gyengélkedő kovász
- pár csepp citromlé
- 2,5 tk só
- 10g olvasztott margarin

KOVÁSZ FUTTATÁSA:
150g kovász + 30 ml langyos víz 1,5 tk cukor 1 ek kenyérliszt + kenyér morzsa méretű friss élesztő (tényleg nagyon apró) össze keverem tetejét kicsit megszórom teljes kiőrlésűvel és fél óra , egy órát hagyom meleg helyen beindulni.

A a két fajta lisztet összekeverem és összekeverem a meleg vízzel(először kezdjük 400 ml-vel és ha bírja, mehet a többi víz), annyira, hogy átnedvesedjen, letakarva 1-1,5 órát pihentetem. Ha letelt az idő, bele dagasztom a kovászos - élesztős keveréket, majd várok 10 percet és tovább dagasztom a sóval és pár csepp citromlével (tényleg pár csepp, segíti a gázmegtartást), majd letakarva pihen 15 percet és bele dagasztom a margarint is, addig dagasztom, amíg el nem válik az edény falától. 

Meleg helyen pihentetem 45 percet (védve a száradástól), majd olajozott deszkára borítom, és kihúzom téglalap alakúra, amig a tészta és a hely engedi, két oldalról behajtom, majd szorosan feltekerem, vissza kelesztő tálba, meleg helyre, de nem forró melegre. 2-3 -szor meghajtom sziromhajtással vagy alányúlva átforgatom a tésztát, utána már csak várok, hogy dupplája legyen a tészta.

Ha dupla méretű lett a tészta (nálam 4-5 óra), enyhén lisztezem, kiborítom deszkára, és előformázom, mint a sziromhajtásnál, mindán oladalról behajtom a széleit és habkártyával, tésztakaparóval (akár tányérral) alányúlok és megfordítom, majd magam felé húzom mindig egy kicsit csavarva rajta, lényeg hogy egy feszesebb gombóc legyen, de ne feszítsük túl. Konyharuhával letakarom, majd 15 perc után a lapát segítségével átfordítom, újbeggyel lazán kisímítom, két oldalról behajtom, a végénél a két csücsköt egymásra hajtom, és elkezdem kicsit feszesen feltekerni, végeit lezárom. 
Kiliszteszett kelesztő edénybe teszem (az edény ne legyen sokkal nagyobb a tésztánál) és 10 perc után még szorosabbra összecsípem, liszteszem, letakarom, zacsiba teszem, mejd be teszem a hűtőbe a legalsó polcra a leghidegebb fokozaton, 1 óra múlva közepes fokozatra vettem a hűtőt és így kelt a tészta 10 órát.
Megkelt tészta



Ha megkelt, előmelegítem a sütőt (vizet teszek alúra), a lapos tepsivel melegítem 30 percet, majd a sütőpapírra kiborított kenyeret bevágom ferdén tartott pengével, átemelem a forró tepsire. Sütöm gőzben 250fokon 30 percet (gáz sütő 8-as fokozat), vizet kiveszem, átkenem hideg vízzel a kenyeret, és még sütöm a kenyeret 200fokon (gázsütő 5-4 fokozat) 20-30 percet, nézni kell a színét és hogy kopog az alja.

Próbáljátok meg, idő igényes, de végeredmény tutira nem lesz beton! Ebből a receptből, olyan 90dkg-os kenyér lesz.

Kenyér bélzete




 A hagyományos, élesztőmentes kenyér receptem: Itt


Megjegyzések

Kedvencetek:

Kovászos kalandok I. : A kenyér

Olyan 5 hónappal ezelőtt kezdtem kovászos kenyeret sütni (igazi kovászos, élesztőmentes!), tehát szakértő nem vagyok, de már egész jól sikerülnek a kenyerek, ez részben annak köszönhető, hogy tagja vagyok egy kovászos csoportnak, ahol profi kovászolók láttak el tanácsokkal. A sütést egy 7-10 napos kovász érlelés előzte meg, minden nap friss liszttel, vízzel elkevertem az öregebb kovászmaradékot és meleg helyen, nejlonzacsival letakarva, hagytam, hogy megerjedjen. Ebből lett egy erős anyakovászom, amit már fel lehet etetni sütéshez.  Kovászos kenyér     FEHÉR KOVÁSZOS KENYÉR RECEPTEM: Előkészület: - 20g anyakovász + 150 rétesliszt + 80ml víz ( ez meleg helyen, olyan 8 óra mire maximálisan, háromszorosára felfut, ekkor ideális dagasztani vele, a lényeg, hogy legyen legalább duplája és ne legyen erősen savanyú szaga!) - 600g bl80-as kenyérliszt (Gyermelyit ajánlom) /a kenyérliszt fehérje tartalma biztosítja a kenyér tartását a kovászolás hosszú folyamata alatt/ -420 ml langyos víz - 150 g

Kovászos sajtos pogácsa, hajtogatással

Hajtogatott sajtos pogácsát készítettem, amit kovásszal kelesztettem meg. Hosszú, babrálós folyamat, de megéri!  HOZZÁVALÓK: Előkészület: - 25g anyakovászt megetettem 150g liszttel és 80 ml vízzel. Ez 5-6 óra alatt majdnem háromszorosára felfuttott, ekkor jó már sütéshez. És ebből a felfutott kovászból adtam 200 g-ot a tésztához. Tésztába: -  200g aktívan felfutó kovász - 150g rétesliszt - 500g finomliszt  - 250g sütűmargarin - 50ml tej - 1 db tojás - 200g 20%-os tejföl / - 150g trapista sajt /-hajtogatásnál kerül a tésztába! - 2 és 1/2 tk só Hajtogatásoknál még elkelhet 50-100g olvasztott mergarin, amivel megkenjük a kinyújtott tésztát. A pogácsa tetejét 1-2 szer lekenjük ( 1 tojássárgája + 4 tk tejföl + 25 ml tej és egy csipet só) keverékével, mielőtt elosztanánk rajtuk 100g reszelt sajtot. Vagyis összesen 250g sajt kerül a tésztába. ELKÉSZÍTÉS:  A kimért liszteket elkeverjük a sóval, és a puha margarint szétmorzsoljuk a lisztben, amég morzsa nem lesz belőle. A tejfölt, a tejet, a to

Kovászos tejes zsemle

  Tejes vágott zsemle házi kovásszal Házi kovászos zsemlét sütöttem, tejjel dagasztva. Ráérős folyamat, de meghálálja az ízélménnyel. HOZZÁVALÓK: - 150g felfutott kovász (80% -víz tartalom) - 150g rétesliszt - 350g finomliszt - 250ml meleg tej - 1 tojássárgája - 1 ek tejföl - 25g sütőmargarin - 2 és fél tk só - 1 tk cukor (kevés olaj kenéshez) ELKÉSZÍTÉS: A felmelegítetett tejet összegyúrjuk a liszttel meg a tk cukorral. Ha kaptunk egy keményebb tésztát, akkor hozzá öntjük a kimért kovászt, ek tejfölt, a tojássárgáját és a margarint. Összedagasszuk a tésztával, és olyan tíz perc dagasztás után a sót is hozzá dagasztjuk és még olyan 10-15 percet dagasztjuk (géppel dagasztva).  Majd letakarva, szobahőmérsékleten pihentetjük 30 percet. Ha letelt az idő, nedves kézzel sziromhajtogatjuk ( a cipó oldalát megfogva kihúzzuk a tésztát és a szembelevő részre ráhajtjuk, ezt "körbemenve"  minden csücskével megcsináljuk egyszer) és megint pihentetjük 30 percet.  Ezt a hajtogatást még háro