Ugrás a fő tartalomra

Cukormentes, teljes kiőrlésű diós kalács

 Most egy házi fonott kalácsot készítettem, teljes kiőrlésű búzalisztből, cukormentesen, aminek a tésztájába pirított diót is tettem. Azt azért elmondom, hogy nem vagyok egy gyakorlott kalács készítő, így a külsejében vannak repedések, hepe-hupák, bár ez részben a nagyon lágy, levegős-omlós tésztának is köszönhető, de viszont az íze kárpótól...a pirított dió illat rögtön ünnepélyessé teszi, és a tészta selymes puhasága! 

Cukormentes, teljes kiőrlésű diós kalács

HOZZÁVALÓK:

- 350 g teljes kiőrlésű búzaliszt

- 150 g finom liszt

- 40 g gyümölcscukor

- 1 tk sima cukor (élesztőhöz)

- 1 ek vaníliás pudingpor

- 1 kis csipet só

- 100 g dió ( egész, nem darált)

- 30 g friss élesztő

- 100 g sütő margarin

- 3 db tojás

- 1 dl tej

TETEJÉRE KENJÜK:

- 1 kisebb tojás

- 2 ek tej

- 1/2 tk gyümölcscukor

- 2 tk őrölt dió

ELKÉSZÍTÉS:

A hűtős hozzávalókat mielőtt neki kezdenénk, olyan 20 percel előtte már kivesszük a hűtőből, mert a kelt tészta a meleget szereti.
Diót törünk, ha kell, kimérjük a liszteket, a gy.cukrot, a diót, élesztőt, a tejet, a legvégén a margarint.
A tejet langyosra melegítjük a sima cukorral (nem forró, csak langyos legyen!), ebbe morzsoljuk az élesztőt, és pár percig állni hagyuk. 
A liszteket belemértük egy keverőtálba, bele keverjük a csipet sót és a pudingport. Ha az élesztős folyadék habzani kezdett, bele tesszük a három tojást a lisztbe, utána ráöntjük az élesztős tejet, erre pedig rászórjuk a kimért gy.cukrot.
A gépi habverő dagasztó részével, lassú fokozaton elkezdjük összedolgozni a tésztát, ha már kezd összeállni, lassan bele keverjük a puha, felkockázott margarint. Addig dagasztjuk, amíg nem kapunk egy ruganyos tészta cipót. Ha ez meg van, eltesszük egy meleg helyre keleszteni, belisztezve, letakarva.
1 órát kellesszük így.
Kikevertük a tésztát, jöhet a kelesztés

Addig egy száraz serpenyőben aranybarnára pirítjuk az egész diószemeket, kevergessük közben, nehogy megégjen. Utána durvára törhetjük, nem kell egészen apróra. A diót lassan, kis fokozaton (apránként) beledolgozzuk a tésztába, amikor letelt az 1 óra kelesztés.

Megkelt a tészta
Most kezdjük bele dolgozni a diót.

Dió

Ha ez meg van, megint egy cipót kapunk, amit lisztezett nyújtódeszkán, három egyforma részre vágunk. 
Dióval kikevert tészta

A három részre osztott tésztának, mind a három részéből sodrunk kb egyforma hosszúságú-szélességű
(két ujjnyi széles) rudat/hengert. Ezt a három, (nem túl hosszúra nyújtott!) tészta szálat, a végeinél összecsípjük és kicsit megnyomva, vissza hajtjuk az aljára. Így kezdésnek rögzítettük a fonatott. A három szálat elkezdjük egyszerű, hagyományos módon fonni, óvatosan mozgatva, hogy ne szakadjon, nyúljon túlzottan, lazán fonjuk, épp illeszkedjenek a szálak, és a végét is összecsípjük és a csücsköt beforítjuk az aljára. Így nagyon óvatosan, hirtelen alányúlva, beletesszük egy sütőpapírral bélelt tepsibe, vagy esetleg őzgerinc formába. 
Sütés előtt

A sütőt előmelegítjük, a kalács tetejét alaposan megkenjük a darált diós-tojásos keverékkel.
Közép meleg fokozaton, 40-45 percet sütjük.
Ha kész van, amint kihűlt, lehet szeletelni. Takarjuk le, hogy puha maradjon.

Fonott kalács

Húsvéti kalács

És kész, nem művészi fonással készűlt, de igazi, házias finomság, és még így is finom, puha, hogy teljes kiőrlésű! Jó étvágyat, és kellemes ünnepeket hozzá!






Megjegyzések

Kedvencetek:

Kovászos kalandok I. : A kenyér

Olyan 5 hónappal ezelőtt kezdtem kovászos kenyeret sütni (igazi kovászos, élesztőmentes!), tehát szakértő nem vagyok, de már egész jól sikerülnek a kenyerek, ez részben annak köszönhető, hogy tagja vagyok egy kovászos csoportnak, ahol profi kovászolók láttak el tanácsokkal. A sütést egy 7-10 napos kovász érlelés előzte meg, minden nap friss liszttel, vízzel elkevertem az öregebb kovászmaradékot és meleg helyen, nejlonzacsival letakarva, hagytam, hogy megerjedjen. Ebből lett egy erős anyakovászom, amit már fel lehet etetni sütéshez.  Kovászos kenyér     FEHÉR KOVÁSZOS KENYÉR RECEPTEM: Előkészület: - 20g anyakovász + 150 rétesliszt + 80ml víz ( ez meleg helyen, olyan 8 óra mire maximálisan, háromszorosára felfut, ekkor ideális dagasztani vele, a lényeg, hogy legyen legalább duplája és ne legyen erősen savanyú szaga!) - 600g bl80-as kenyérliszt (Gyermelyit ajánlom) /a kenyérliszt fehérje tartalma biztosítja a kenyér tartását a kovászolás hosszú folyamata alatt/ -420 ml langyos víz - 150 g

Kovászos sajtos pogácsa, hajtogatással

Hajtogatott sajtos pogácsát készítettem, amit kovásszal kelesztettem meg. Hosszú, babrálós folyamat, de megéri!  HOZZÁVALÓK: Előkészület: - 25g anyakovászt megetettem 150g liszttel és 80 ml vízzel. Ez 5-6 óra alatt majdnem háromszorosára felfuttott, ekkor jó már sütéshez. És ebből a felfutott kovászból adtam 200 g-ot a tésztához. Tésztába: -  200g aktívan felfutó kovász - 150g rétesliszt - 500g finomliszt  - 250g sütűmargarin - 50ml tej - 1 db tojás - 200g 20%-os tejföl / - 150g trapista sajt /-hajtogatásnál kerül a tésztába! - 2 és 1/2 tk só Hajtogatásoknál még elkelhet 50-100g olvasztott mergarin, amivel megkenjük a kinyújtott tésztát. A pogácsa tetejét 1-2 szer lekenjük ( 1 tojássárgája + 4 tk tejföl + 25 ml tej és egy csipet só) keverékével, mielőtt elosztanánk rajtuk 100g reszelt sajtot. Vagyis összesen 250g sajt kerül a tésztába. ELKÉSZÍTÉS:  A kimért liszteket elkeverjük a sóval, és a puha margarint szétmorzsoljuk a lisztben, amég morzsa nem lesz belőle. A tejfölt, a tejet, a to

Kovászos tejes zsemle

  Tejes vágott zsemle házi kovásszal Házi kovászos zsemlét sütöttem, tejjel dagasztva. Ráérős folyamat, de meghálálja az ízélménnyel. HOZZÁVALÓK: - 150g felfutott kovász (80% -víz tartalom) - 150g rétesliszt - 350g finomliszt - 250ml meleg tej - 1 tojássárgája - 1 ek tejföl - 25g sütőmargarin - 2 és fél tk só - 1 tk cukor (kevés olaj kenéshez) ELKÉSZÍTÉS: A felmelegítetett tejet összegyúrjuk a liszttel meg a tk cukorral. Ha kaptunk egy keményebb tésztát, akkor hozzá öntjük a kimért kovászt, ek tejfölt, a tojássárgáját és a margarint. Összedagasszuk a tésztával, és olyan tíz perc dagasztás után a sót is hozzá dagasztjuk és még olyan 10-15 percet dagasztjuk (géppel dagasztva).  Majd letakarva, szobahőmérsékleten pihentetjük 30 percet. Ha letelt az idő, nedves kézzel sziromhajtogatjuk ( a cipó oldalát megfogva kihúzzuk a tésztát és a szembelevő részre ráhajtjuk, ezt "körbemenve"  minden csücskével megcsináljuk egyszer) és megint pihentetjük 30 percet.  Ezt a hajtogatást még háro