Ugrás a fő tartalomra

Kínai pirított tészta házias recept szerint

Nem eredeti kínai recept, csak az ázsiai receptek ihlették. Szakértő nem vagyok, de azért megpróbálom érthetően/részletesen leírni a receptet, remélem, könnyen megérthető, és ha kipróbáljátok, Nektek is sikerélményben lesz részetek!

Hozzávalók KB. 5 főre:
  • 60 dkg hús (sertés/csirke)
  • 7 ek. szójaszósz (sötét)
  • olaj
  • őrölt fekete bors 
  • 6db közepes sárgarépa                                                                           
  • 2db közepes fehérrépa
  • 2db tv paprika
  • 1db csípős zöldpaprika 
  • 5db nagyobb fej vöröshagyma
  • 2-3 gerezd fokhagyma 
  • (1 maréknyi kelkáposzta)
  • 1 csomag (durum) spagettitésztának a 3/4-e

Elkészült étel

Először megmosom a húst, majd  vékony csíkokra vágom, és bepácolom 4ek szójaszósz; 2ek olaj; csipet bors keverékébe. Így letakarva állni hagyom, amíg a zöldségeket megpucolom és szeletelem -a húst nem sózom külön, mert a szójaszósz elég sós, kóstolásnál még lehet pótolni. 


Megpucolom a zöldségeket, a paprikákat kicsumázom, és alaposan megmosok minden zöldséget tiszta vízben. A hagymát félbe vágom, és úgy szeletelem fel. Hosszabb répákat -fehér, sárga- megfelezem, és megpróbálom vékony csíkokra vágni.
A paprikákat kicsit ferdén karikázom, vagy hosszában felcsíkozom
 -így kb. egyméretű a többi zöldséggel.
Kelkáposzta nélkül is finom, ha esetleg valaki nem szereti, én is csak egy maréknyi káposztát tettem bele, amit előtte felkockáztam.
A fokhagymát még nem muszáj elővenni, csak a végén fog kelleni.  

Két db nagy serpenyőre lesz szükség, jobb, ha az egyik mélyebb, hogy összelehessen forgatni benne az egészet. A mélyebb serpenyőbe, oda teszem -nagy lángon- pirulni a fehér/sárga répát, mert ennek kell a legtöbb idő, persze, pár kanál olajat is teszek alá.
Másik serpenyőbe, oda teszem sülni a húst -közepes lángon-, a páclét is ráöntöm, -ha száraz a hús, lehet tenni még 1 ek. olajat alá- és lefedem, így még jobban átjárja a pác. Ha elfőtt a lé,  már fedő nélkül pirítom, míg aranybarna nem lesz, majd tovább párolom egy korty vizet hozzá adva, letakarom. Így párolódik, amíg nem lesz omlós a hús -közben, kóstolom, hogy kell-e plusz só, vagy mennyire puha /sertésnél több idő/.
Közben a répához, 5-10 perc után, hozzáadom a hagymát és a paprikát,
nagy lángon pirítom /só nélkül/, és két fakanál segítségével, óvatosan forgatom, hogy a répák ne törjenek össze.
Addig pirítom, míg a répa nem készül el, ha majdnem kész, egy kis csipet, sót és borsot teszek rá, összeforgatom. Ha répa nehezen puhul, alapos lepirítás után lefedem, és hagyom kicsit párolódni kisebb lángon. Húst is átkeverem, és teszek alá még vizet, ha kell. A kész zöldségeket kiszedem egy tálba, és külön megpirítom a káposztát, ha megpuhult, ezt is a zöldségekhez teszem. Ha jó a hús, lehúzom a tűzről, oda teszek vizet forrni -só nem kell bele a szójaszósz miatt-, és ezalatt a  fokhagymát apró kockára vágom,  ha felforrt a víz, beleteszem a spagettit, és 10 percig főzöm, 10 perc után leszűröm, és a nagyobbik serpenyőbe öntöm a tésztát -egy kanál olaj mehet alá- ráöntöm a húst is; a fokhagymát és 3 ek. szójaszószt rácsurgatok, ezt így nagy lángon pirítom 1 percig, közben összeforgatom, ne égjen meg, ezután rámennek a zöldségek (összeforgatom), 2-3 percet pirítom (ez alatt átforgatom), hogy összeérjenek az ízek... és lehúzzuk a tűzről... elkészült a tésztaételünk.   
         

Megjegyzések

Kedvencetek:

Kovászos kalandok I. : A kenyér

Olyan 5 hónappal ezelőtt kezdtem kovászos kenyeret sütni (igazi kovászos, élesztőmentes!), tehát szakértő nem vagyok, de már egész jól sikerülnek a kenyerek, ez részben annak köszönhető, hogy tagja vagyok egy kovászos csoportnak, ahol profi kovászolók láttak el tanácsokkal. A sütést egy 7-10 napos kovász érlelés előzte meg, minden nap friss liszttel, vízzel elkevertem az öregebb kovászmaradékot és meleg helyen, nejlonzacsival letakarva, hagytam, hogy megerjedjen. Ebből lett egy erős anyakovászom, amit már fel lehet etetni sütéshez.  Kovászos kenyér     FEHÉR KOVÁSZOS KENYÉR RECEPTEM: Előkészület: - 20g anyakovász + 150 rétesliszt + 80ml víz ( ez meleg helyen, olyan 8 óra mire maximálisan, háromszorosára felfut, ekkor ideális dagasztani vele, a lényeg, hogy legyen legalább duplája és ne legyen erősen savanyú szaga!) - 600g bl80-as kenyérliszt (Gyermelyit ajánlom) /a kenyérliszt fehérje tartalma biztosítja a kenyér tartását a kovászolás hosszú folyamata alatt/ -420 ml langyos víz - 150 g

Kovászos sajtos pogácsa, hajtogatással

Hajtogatott sajtos pogácsát készítettem, amit kovásszal kelesztettem meg. Hosszú, babrálós folyamat, de megéri!  HOZZÁVALÓK: Előkészület: - 25g anyakovászt megetettem 150g liszttel és 80 ml vízzel. Ez 5-6 óra alatt majdnem háromszorosára felfuttott, ekkor jó már sütéshez. És ebből a felfutott kovászból adtam 200 g-ot a tésztához. Tésztába: -  200g aktívan felfutó kovász - 150g rétesliszt - 500g finomliszt  - 250g sütűmargarin - 50ml tej - 1 db tojás - 200g 20%-os tejföl / - 150g trapista sajt /-hajtogatásnál kerül a tésztába! - 2 és 1/2 tk só Hajtogatásoknál még elkelhet 50-100g olvasztott mergarin, amivel megkenjük a kinyújtott tésztát. A pogácsa tetejét 1-2 szer lekenjük ( 1 tojássárgája + 4 tk tejföl + 25 ml tej és egy csipet só) keverékével, mielőtt elosztanánk rajtuk 100g reszelt sajtot. Vagyis összesen 250g sajt kerül a tésztába. ELKÉSZÍTÉS:  A kimért liszteket elkeverjük a sóval, és a puha margarint szétmorzsoljuk a lisztben, amég morzsa nem lesz belőle. A tejfölt, a tejet, a to

Kovászos tejes zsemle

  Tejes vágott zsemle házi kovásszal Házi kovászos zsemlét sütöttem, tejjel dagasztva. Ráérős folyamat, de meghálálja az ízélménnyel. HOZZÁVALÓK: - 150g felfutott kovász (80% -víz tartalom) - 150g rétesliszt - 350g finomliszt - 250ml meleg tej - 1 tojássárgája - 1 ek tejföl - 25g sütőmargarin - 2 és fél tk só - 1 tk cukor (kevés olaj kenéshez) ELKÉSZÍTÉS: A felmelegítetett tejet összegyúrjuk a liszttel meg a tk cukorral. Ha kaptunk egy keményebb tésztát, akkor hozzá öntjük a kimért kovászt, ek tejfölt, a tojássárgáját és a margarint. Összedagasszuk a tésztával, és olyan tíz perc dagasztás után a sót is hozzá dagasztjuk és még olyan 10-15 percet dagasztjuk (géppel dagasztva).  Majd letakarva, szobahőmérsékleten pihentetjük 30 percet. Ha letelt az idő, nedves kézzel sziromhajtogatjuk ( a cipó oldalát megfogva kihúzzuk a tésztát és a szembelevő részre ráhajtjuk, ezt "körbemenve"  minden csücskével megcsináljuk egyszer) és megint pihentetjük 30 percet.  Ezt a hajtogatást még háro